Home » Genel » Kilolu Hastalar İçin MR

Kilolu Hastalar İçin MR

Written by admin On Ocak - 13 - 2011 Kilolu Hastalar İçin MR için yorumlar kapalı

Kilolu hastalar için Emar

 

Yeni görüntüleme teknolojileri arasında en etkileyici olanlardan biri manyetik rezonans görüntüleme ya da kısaca MRG veya MR’dir.
Hasta güçlü bir elektromanyet içeren bir silindirin içinde yatarken vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek işlem gerçekleştirilir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın oldukça kaliteli bir resmi elde edilir. Radyolog doktorlar bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında bilgi edinirler.
Şişman Hasta için Mr
MRG incelemesi 10 ile 45 dakika arasında bir sürede tamamlanır. Sürenin değişkenliği incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilgi miktarına bağlıdır.Merkezimizde 200 kg a kadar hasta alabilmekteyiz.Ancak bazı çekimlerde ve hastanın vücut genişliği çok fazlaysa çekim yapılamayabilir.Yüksek kilolu hastalarda MR cihazı gücünün en az 1.5 tesla olması gerekir. Bilgi toplanması gereken bölge zaten çok geniş olduğundan 1.5 teslanın altındaki cihazlarda yeterli görüntü kalitesi sağlanamayabilir.Comments are closed.