BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ16 Multislice BRİGHTSPEED ELITE GE  marka bilgisayarlı tomografimiz 6.4 milyon heat ünitli tüpü ve 0.5 rotasyon hızı ile tüm vücut CT anjiografi çekimlerini kaliteli ve hızlı  bir şekilde yapma imkanına sahiptir. O.625 mm kalınlığında kesitler ile tüm vücut BT çekimleri yapılabilmektedir.Ayrıca kardiak CT anjiografi ve perfüzyon çekimi de yapılabilmektedir.Sanal kolonoskopi ile barsak anslarını 360 derece açarak inceleyebiliyoruz.

BT

SANAL  BT KOLONOSKOPİ: Hasta hazırlığı yapıldıktan sonra kolona rektum yoluyla hava verilip sırtüstü ve yüzüstü ince kesit tüm batın BT çekimi yapılır.Bu işlem sırasında hastaya asla bir boru veya başka bir madde uygulaması yapılmaz.Hasta konforu için bu çok önemlidir.Bilgisayar programı ile tüm kolon 360 derece açılmış şekilde görüntülenir, sanal ortamda rektumdan çekuma kadar kolonoskopi  imajları oluşturularak sinevizyon şeklinde kolon içinde dolaşılır. Kolonda 6 mm den büyük tüm lezyonlar  saptanabilir.Morfolojisi değerlendirilerek iyi huylu-kötü huylu kitle ayrımı açısından fikir yürütülebilir.Konvansiyonelkolonoskopi sırasında kıvrımlar yapışıklıklar ya da kitle nedeni  ile geçilemeyen kolon ansları  sanal BT  kolonoskopi ile rahatlıkla incelenir.Ayrıca  konvansiyonel kolonoskopinin rahatsızlığını çekmek istemeyen hastalarda ve checkup isteyen hastalarda rahatlıkla tercih edilebilir. Son yapılan gastroenteroloji kongrelerinde rutin 5 yıllık kontrollerde sanal BT kolonoskopinin kullanılabileceği bildirilmiştir.  Bu arada ince kesitle tüm batın çekimi yapıldığı için kolon dışı batın organlarının tümü tarandığı için karaciğere, pankreasa ,incebarsaklara, safra kesesine , dalağa ya da rahim ,yumurtalık , prostat gibi organlara ait patolojiler  sanal BT kolonoskopi ile değerlendilebilmektedir.

BT

KORONER BT ANJİOGRAFİ: Kolda toplar damarlardan kontrast madde  verilerek  kontrastın kalbi besleyen damarlardan geçişi sırasında hızlıca kalbin tomografi  görüntüleri alınarak bilgisayar programı ile damarların çıkarılıp tek tek değerlendirilmesini sağlayan bir incelemedir.Bir damarın açık olduğunu yüzde yüze yakın bir doğrulukla gösterebilir. Darlık oranları büyük oranda doğrulukla söylenebilir. Checkup olacak hastalarda, göğüs ağrısı olanlarda , konvansiyonel anjiografinin meşakkatlerini yaşamak istemeyenlerde tercih edilir.İnceleme öncesi hastanın kalp atımının dakikada 60’ ın altında olması inceleme kalitesini arttırır. Aritmilihastalarda , 100-120 kilonun üzerindeki hastalarda başarılı değildir.